Жаңы FSESке ылайык, мугалим сабактын контурун гана түзбөстөн, аны технологиялык карта түрүндө иштеп чыгууга да жөндөмдүү болушу керек. Бул түшүнүк өнөр жай технологиясы тармагынан алынган жана анын заманбап методикада колдонулушу окуу процессин жаңылоого жана мугалимдин сабакка даярдануу убактысын кыскартууга мүмкүндүк берет.
Технологиялык карта окуу процессин түзүүгө мүмкүндүк берет. Аны түзүүдө мугалимдин милдети - окуу процессинде активдүүлүк деп аталган ыкманы көрсөтүү. Блок-схемада сабактын ар бир этабын сүрөттөө менен, мугалим өзүнүн иш-аракеттерин жана окуучулардын көздөгөн аракеттерин иштеп чыгат. Төмөндө башталгыч класстарда сабактын технологиялык картасына коюлуучу талаптар келтирилген жана анын структурасы баяндалган.
Заманбап сабак идеялары (б.а. сабактын талаптары):
- сабактын максаты жана милдеттери так жана конкреттүү баяндалган;
- негизги максат конкреттүү натыйжаларга жетүү (универсалдуу билим берүү иш-аракеттери);
- окуучулар сабакта иштөөгө түрткү алышат;
- сабактын мазмуну окуучулардын жеке тажрыйбасына байланыштуу болсо;
- сабакта көйгөйлүү кырдаал түзүлгөн болсо;
- сабактын мазмуну максаттарга жана милдеттерге туура келсе: окуу материалынын потенциалы колдонулат, зарылчылык болсо - кошумча материал;
- окуучулардын сабактагы иш-аракеттеринин ортосундагы максатты көздөп (пландаштырылган натыйжаларга жетишүү);
- студенттердин өз алдынча иштөөсүнө шарттар түзүлгөн;
- SanPinдин талаптары эске алынат;
- класста мугалим окуучулардын баалоо активдүүлүгүн жана ой жүгүртүүсүн калыптандырууга шарт түзөт.
WPS структурасы:
1. Мугалим сабакта жетишүүнү каалаган максат (бир гана максат көрсөтүлгөн, аны "сабактын максаттары" түшүнүгү менен чаташтырбоо керек). Мүмкүн болсо, сабактын көйгөйү (б.а. идеясы), сабактын максаттары (максатка жетүү жолдору) айтылган. Пландалган сабактын натыйжалары (UUD сабагында түзүлгөн) - белгисиз формада этиштер колдонулат (FGOS караңыз). Билим берүү технологиялары жана колдонулган методдор (анын ичинде ден-соолукту сактоочу технологиялар келтирилген). Колдонулган окутуу куралдары (электрондук жана басмаканалар, окуу китеби, окуу куралдары, көрсөтмө куралдар, шаймандар).
2. Сабактын жүрүшү. Эки мамыча таблица түзүлөт. Биринчи тилке "Мугалимдин ишмердүүлүгү" деп аталат (сабактын ар бир этабында: "уюштурат, жаратат, окуйт, көмөктөшөт, жардам берет" сыяктуу сөздөрдү колдонуп, мугалимдин иш-аракеттерин кыскача сүрөттөп берүү керек). Экинчи тилке - "Студенттик ишмердүүлүк" (аны: "окуу, анализдөө, божомолдорду түзүү, жалпылоо, макул болуу" ж.б. сөздөрдү колдонуу менен сүрөттөөгө болот). Сабактын ар бир этабынын аягында мугалим сөзсүз түрдө окуучулардын көзөмөлдөө жана баалоо ишин уюштурат, ал эми окуучулар билим берүү иш-аракеттерине жана натыйжаларына өз алдынча баа беришет.
Сабактын жүрүшү картада чагылдырылышы керек болгон 4 негизги этаптан турат. Мугалим ар бир баскычты өзүнүн идеясына жараша кичирээк бөлүп бере алат. Студенттердин көздөгөн жоопторун эмес, иш-аракеттерин сүрөттөө керек. Түз сүйлөөнү мүмкүн болушунча аз колдонуш керек, эгерде аны сүрөттөөчү бурулуш менен алмаштыруу мүмкүн болбосо.
1-этап. Билим берүү көйгөйүнүн баяндалышы. Мугалим көйгөйлүү кырдаалды түзүп, окуучулардын иш-аракеттерин уюштурат, ошондо алар өздөрү (эгер мүмкүн болсо) маселени түзсө. Мугалим менен биргеликте балдар сабактын темасын аныкташат. Балдардын учурдагы билимдери жана көндүмдөрү кайрадан каралып жатат, бул формулаланган маселени чечүү үчүн керек болот.
2-этап. Когнитивдик иш-аракеттерди уюштуруу. Мугалим жана студенттер сабактын ишин пландаштырып жатышат. Атайын тапшырмаларды аткаруунун жүрүшүндө жаңы билимдер ачылат, УУД пайда болот, мурда түзүлгөн формуладагы маселе чечилет ж.б.
3-этап. Билим берүү тутумуна топтоо жана киргизүү. Мугалим консолидациялоого, жалпылоого, кабыл алууга багытталган студенттердин өз алдынча иш-аракеттерин уюштурат, анын ичинде жаңы билимди же көндүмдөрдү мурунку билим тутумунда, өзүн өзү башкара билүү жана өзүн-өзү сыйлоо ж.б.
4-этап. Сабакта билим берүү иш-аракеттерин чагылдыруу. Сабактын башында коюлган максаттын пландаштырылган натыйжалар менен байланышы. Пландалган натыйжаларга жетишүүнүн диагностикасы. Сабакта окуучулардын (жана мугалимдердин) иш-аракеттерине өзүн-өзү баа берүү. Сабактын башында түзүлгөн көйгөйдү (же окуу көйгөйүн) чечүүнүн акыркы натыйжалары. Жаңы билимдерди жана көндүмдөрдү иш жүзүндө колдонуу.